Jak wyprać plamy z kawy

Jak wyprać plamy z kawy

Fotele z jasnych tkanin można potraktować roztworem jednej części białego octu i jednej części wody. Wymieszaj roztwór z papierowym ręcznikiem, a następnie przyłóż go do poplamionego miejsca. Powinno to działać przez około 30 minut. Powtórz czynność w razie potrzeby. Jeśli roztwór nie zadziała, możesz spróbować użyć środka czyszczącego przeznaczonego do dywanów. Środki te są zwykle dostępne w lokalnych sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Niezależnie od tego, jakiego środka użyjesz, warto włożyć w to trochę wysiłku.

Soda oczyszczona

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się plam po kawie, skutecznym rozwiązaniem jest soda oczyszczona. Jej działanie polega na tym, że mieszając się z wodą, wytwarza dwutlenek węgla, który rozbija plamę i pomaga jej wyjść. Jeśli plama znajduje się na drewnie, możesz również użyć sody oczyszczonej do jej wyczyszczenia. Musisz jednak upewnić się, że drewno jest całkowicie suche, zanim użyjesz sody oczyszczonej. W każdym razie ten środek działa na większość rodzajów plam, w tym na plamy z kawy.

Użycie soku z cytryny i sody oczyszczonej do wyczyszczenia plam po kawie jest również skuteczną metodą. Sok z cytryny jest bardzo kwaśny, co czyni go idealnym do czyszczenia plam, a połączenie soku z cytryny i sody oczyszczonej usunie kawę z naczyń. Zapach cytryny również będzie przyjemny. Po przygotowaniu mieszanki zwilż sodę oczyszczoną papierowym ręcznikiem i wyszoruj nią plamę. Ta metoda powinna działać dobrze przez 10 minut, więc nie stosuj jej zbyt szybko.

Kwas szczawiowy

Jeśli masz plamę z kawy na tkaninie, możesz użyć kwasu szczawiowego, by ją usunąć. Jest to silny kwas organiczny, który naturalnie występuje w rabarbarze, szpinaku, liściach buraka i boćwinie. Jest świetnym środkiem czyszczącym ze względu na swoją kwaśną naturę i doskonale nadaje się do usuwania plam z twardej wody, wapnia i osadów mineralnych.

Kryształki kwasu szczawiowego możesz kupić w aptekach lub w internecie. Przed użyciem powinieneś rozcieńczyć go z wodą i musisz to zrobić w ukrytym kącie. Jeśli musisz użyć płynu, zrób najpierw próbę w ukrytym kącie, by mieć pewność, że nie wdychasz go niechcący. Nie używaj go na plamę bez konsultacji z lekarzem i w rękawiczkach.

Dodatkowe tematy:   Jak wyprać torebkę

Aby usunąć plamę z białej tkaniny, użyj mieszanki kwasu szczawiowego i cytrynowego. Zmieszaj je w proporcji 2:1 z wodą i używaj tego roztworu do usuwania plam po kawie i herbacie. Możesz też spróbować nanieść roztwór bezpośrednio na plamę, aby usunąć ją szybko i łatwo. Możesz też rozcieńczyć roztwór z wodą dejonizowaną lub detergentem, który nie wybiela.

Nadtlenek wodoru

Zanim spróbujesz wyczyścić plamy z kawy nadtlenkiem wodoru, powinieneś przetestować roztwór na małej, ukrytej powierzchni. Powinien być bezpieczny do użycia na większości rodzajów dywanów, ale jeśli masz jakieś obawy, dobrze jest przetestować go najpierw w niewidocznym miejscu. Nadtlenek wodoru jest przecież łagodnym wybielaczem. Nie uszkodzi ani nie odbarwi większości materiałów.

Innym domowym sposobem na plamy z kawy jest sok z cytryny. Sok z cytryny jest używany do wielu celów domowych, w tym do czyszczenia. Cytryny są również środkami wybielającymi i dobrze działają na plamy z kawy. Upewnij się, że wycisnąłeś cytrynę, zanim użyjesz jej na plamę. Możesz też użyć nadtlenku wodoru zmieszanego z wodą, by uzyskać silniejszy efekt czyszczący. Upewnij się, że użyjesz miękkiej szmatki, by wytrzeć plamę po zastosowaniu roztworu.

Enzymatyczny środek do czyszczenia dywanów

Użycie enzymatycznego środka do czyszczenia dywanów w celu usunięcia plam z kawy może sprawić, że twój dywan znów będzie wyglądał jak nowy. Enzymatyczne środki czyszczące rozbijają białka zawarte w plamach, dzięki czemu można je usunąć z dywanu. Te środki czyszczące mogą być również stosowane do plam na ubraniach. Enzymatyczny środek czyszczący do dywanów działa na większość plam w pomieszczeniach i może usunąć nieprzyjemne zapachy z prania. A najlepsze jest to, że działają długo!

Zanim użyjesz enzymatycznego środka czyszczącego do prania plam po kawie, powinieneś zaprać plamę. Najpierw użyj suchej szmatki, by wytrzeć płyn. Możesz użyć enzymatycznego proszku do prania w ciepłej wodzie, by usunąć plamę. Następnie rozprowadź zimną wodę, by rozcieńczyć roztwór. Zaplamienie plamy wodą pomoże przenieść kawę na inną szmatkę. Powtarzaj tę czynność, aż usuniesz całą plamę.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska