Jak wyprać materac

Jeżeli Państwa materac jest brudny i ma nieprzyjemny zapach, można łatwo pozbyć się problemu piorąc go. Jeżeli nie są Państwo pewni, jak to zrobić, oto kilka wskazówek. Przede wszystkim należy dokładnie odkurzyć materac. Jeżeli mają Państwo odkurzacz, można użyć przystawki do tapicerki, aby ułatwić sobie zadanie. Podczas odkurzania należy pamiętać, aby być dokładnym, a jeżeli zauważą Państwo jakieś plamy lub zabrudzenia, należy jak najszybciej się z nimi uporać.

Indeks

Soda oczyszczona

Mogą Państwo użyć sody oczyszczonej do prania materaca, aby pozbyć się plam i proszku. Wystarczy posypać wodorowęglan na powierzchnię materaca za pomocą sitka i odkurzyć substancję. Można również użyć kakao w proszku lub cukru pudru jako proszku do posypywania. Następnie należy odwrócić materac i powtórzyć proces, aby usunąć resztki proszku z sody oczyszczonej. Państwa materac powinien być czysty i odświeżony! Ten domowy sposób jest dobrą alternatywą dla chemicznych środków czyszczących do materacy.

Użycie sody oczyszczonej do prania materaca ma kilka zalet. Jej działanie polega na usuwaniu brudu i zapachów z materaca. Wystarczy rozsypać ją na całej powierzchni materaca. Pozostawić mieszaninę na kilka godzin. Po kilku godzinach należy odkurzyć mieszaninę, aby usunąć wszelkie ślady sody oczyszczonej. Wchłonie ona wilgoć z octu, którą trudno jest wydobyć z materaca.

Nadtlenek wodoru

Jednym ze sposobów na wyczyszczenie nieatrakcyjnej plamy na materacu jest zmieszanie 3% nadtlenku wodoru z wodą. Wlać roztwór do butelki z rozpylaczem i nanieść na plamę. Pozostawić na około 10 minut, a następnie spłukać. Po spłukaniu, można dodać równe części wody i sody oczyszczonej. Wypłukać materac i pozostawić go do wyschnięcia.

Jeżeli plamy nie są bardzo silne, można użyć pasty z nadtlenku wodoru, soli kuchennej i odrobiny płynu do mycia naczyń. Nałożyć ją lekko na plamę i pozostawić do wyschnięcia. Po pozostawieniu pasty do wyschnięcia należy zeskrobać pozostałości. Plamy z krwi można również łatwo usunąć, pocierając je białą szmatą nasączoną wodą utlenioną. Jeżeli plamy są starsze, można nasączyć materac roztworem i pozostawić do wyschnięcia.

Enzymy

Istnieje wiele różnych produktów przeznaczonych do prania materacy. Domowe sposoby czyszczenia materacy są popularne, a wiele osób uważa, że soda oczyszczona i nadtlenek wodoru są skuteczne. Soda oczyszczona jest skuteczna, ponieważ rozkłada kwas w moczu, co eliminuje nieprzyjemny zapach i wilgoć z materaca. Ten roztwór jest na tyle łagodny, że można go stosować na materacach, nie uszkadzając tkaniny. Zaleca się jednak, aby używać go oszczędnie, ponieważ może uszkodzić toppery materacy.

Dodatkowe tematy:   Jak wyprać sweter

Enzymatyczne środki czyszczące są skuteczne w usuwaniu roztoczy. Po naniesieniu na materac, produkty te odżywiają się roztoczami, zabijając je. Produkty te można stosować również do innych materiałów, w tym mebli, pluszowych zwierząt, poduszek, dywanów i innych. Enzymatyczny środek czyszczący powinien być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z wodą i czystą ściereczką. Enzymatyczny środek czyszczący powinien przesiąknąć przez materac w takim samym stopniu, w jakim przesiąkł przez niego mocz. Proszę pamiętać o przykryciu powierzchni ręcznikiem lub ściereczką, aby nie pozostawić resztek. Może to przyciągnąć brud.

Świeże powietrze

Poza użyciem ciepłej wody i detergentu, po praniu należy również pozwolić materacowi przewietrzyć się na słońcu. Naturalne środki dezynfekujące, takie jak światło słoneczne, zabijają bakterie i pleśń, dlatego świeże powietrze jest ważne podczas prania materaca. Przepływ powietrza, który zapewnią Państwo materacowi po praniu, pomoże również zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Można również pobić materac mocnym przedmiotem, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Po zakończeniu tego procesu można włożyć materac do pralki.

Podczas kolejnego czyszczenia materaca należy pamiętać o zdjęciu pokrowca. Ważne jest pozbycie się pościeli i pokrowców, ale również usunięcie roztoczy i innych alergenów, które mogły się zadomowić w materacu. Dodanie łyżeczki octu do gorącej wody może również usunąć dodatkowe zapachy, a soda oczyszczona zmiękcza prześcieradło. Jeżeli świeże powietrze nie jest dostępne, należy otworzyć okno lub drzwi, aby umożliwić cyrkulację świeżego powietrza.

Światło słoneczne

Wystawienie materaca na działanie promieni słonecznych może sprawić, że zyska on nowe życie. Bezpośrednie światło słoneczne ma wyjątkową zdolność do zabijania bakterii i innych mikrobów, które rozwijają się w wilgotnym, ciepłym środowisku. Ekspozycja na światło słoneczne jest najskuteczniejszym sposobem odświeżenia materaca. Jeżeli światło słoneczne nie dociera do materaca, proszę wystawić go na działanie promieni słonecznych w miejscu, gdzie jest bezpośrednio nasłoneczniony. Zabije to wszelkie bakterie i roztocza, które mogą się ukrywać w tkaninie materaca.

Słońce jest najlepszym sposobem na usunięcie bakterii i innych toksyn z Państwa materaca. Jego darmowy naturalny środek dezynfekujący i dezodorujący jest tak samo silny jak detergent. Jednakże, aby uzyskać pełny efekt, należy odczekać co najmniej osiem godzin. Jeżeli to możliwe, proszę spróbować wystawić materac na słońce na co najmniej osiem godzin. Można również umieścić materac w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeżeli nie mogą Państwo korzystać ze światła słonecznego przez cały dzień, proszę spróbować umieścić go na plandece i oprzeć o ścianę.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska