Są chwile, kiedy nie możesz się oprzeć kieliszkowi czerwonego wina. Innym razem sushi, które przyniosłeś, wymyka ci się z pałeczek. Czasami twoja niegdyś idealna sofa wygląda, jakby została namalowana przez Jacksona Pollocka. Jeśli tak jest w twoim przypadku, czas nauczyć się, jak prać materiałową sofę. Oto kilka prostych wskazówek. Zanim zaczniesz prać swoją sofę, przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, które produkty sprawdzą się najlepiej.
Soda oczyszczona
Czyszczenie sofy sodą oczyszczoną to świetny sposób na usunięcie plam, zwłaszcza na ciężkiej tapicerce. Choć jest to łagodna zasada, jest wystarczająco silna, by usunąć lekkie plamy i zdezodoryzować powierzchnię. Ten naturalny środek czyszczący jest bezpieczną alternatywą dla ostrych środków chemicznych. Jest też skuteczny w czyszczeniu sof z mikrofibry i tkanin. Jeśli masz uporczywe plamy, spróbuj nałożyć na plamę sporą ilość sody oczyszczonej.
Po nałożeniu sody oczyszczonej na poplamione miejsce odkurz kanapę, by usunąć resztki sody. Usunięcie tej substancji może być nieco trudne, ale nie uszkodzi kanapy. W przeciwieństwie do środków czyszczących na bazie octu i amoniaku, soda oczyszczona nie wybieli tkaniny. Nie usunie zapachów w ciągu nocy, ale sprawi, że kanapa będzie wyglądała na nieco bledszą i z plamami.
Nadtlenek wodoru
Do usuwania plam z krwi z kanap z mikrofibry świetnie nadaje się nadtlenek wodoru. Jego działanie polega na reakcji z krwią i zabijaniu bakterii. Nadtlenek wodoru możesz przechowywać w butelce ze spryskiwaczem i nanieść go bezpośrednio na plamę. Następnie wytrzyj plamę czystą szmatką, aż do jej ustąpienia. W niektórych przypadkach możesz być w stanie usunąć plamę, używając tylko sody oczyszczonej lub płynu do mycia naczyń.
Jeśli nie masz czasu na zakup komercyjnego środka czyszczącego, możesz też przygotować domowy. Zmieszaj dwie łyżki stołowe wody utlenionej z litrem wody. Nałóż ją na plamę i pozostaw do wyschnięcia na 12 do 24 godzin. Być może będziesz musiał powtórzyć ten proces kilka razy. W zależności od rodzaju plam na sofie może być konieczne zastosowanie wody utlenionej najpierw na różnych częściach materiału.
Płyn do mycia naczyń
Możesz użyć płynu do mycia naczyń do wyprania sofy, jeśli będziesz uważać na środki czyszczące, których używasz. Płyn do mycia naczyń Dawn jest odpowiedni do prania tapicerki. Musisz jednak upewnić się, że płyn do mycia naczyń jest kompatybilny z materiałem, z którego wykonana jest twoja sofa. Istnieje kilka sposobów prania sofy:
Pierwszą i najprostszą metodą jest użycie suchej szmatki do wytarcia plam po płynie. Aby usunąć stałe plamy, użyj karty kredytowej lub tępego noża. Unikaj pocierania plamy, bo może to spowodować jej głębsze wniknięcie we włókna. Szczotka z miękkim włosiem może też pomóc w usunięciu zaschniętych plam stałych. Następnym krokiem jest zmieszanie kilku środków czyszczących na bazie wody z płynem do mycia naczyń. Możesz użyć miksera elektrycznego, żeby wytworzyć pianę.
Pranie poszewek na poduszki
Zanim zaczniesz czyścić poszewki na poduszki, pamiętaj, by przeczytać etykietę. Niektóre tkaniny najlepiej prać w delikatnym cyklu, a inne należy prać ręcznie. Aby określić rodzaj tkaniny, z której wykonane są poszewki, sprawdź wewnętrzną metkę znajdującą się gdzieś w pobliżu podstawy sofy lub pod poduszkami na siedziska. Będziesz musiał wiedzieć, jakiego rodzaju detergentu i ustawień należy użyć dla każdego materiału.
Jeśli chodzi o pranie sofy, masz do wyboru dwie opcje: pranie ręczne lub pranie w pralce. Chociaż pralka może usunąć plamy, ma tendencję do kurczenia się materiału. Aby zapobiec kurczeniu się materiału, lepiej kup pokrowce na sofy, które nie tracą koloru lub są wstępnie wykurczone. Pranie ręczne jest bezpieczniejsze dla tkanin kanapy, ale jeśli martwisz się o kurczenie, wybierz pokrowiec niekurczliwy lub odporny na farbowanie.
Czyszczenie zdejmowanych pokrowców na sofę
Jeśli chodzi o czyszczenie sofy, zdejmowane pokrowce mogą stanowić spore wyzwanie. Być może będziesz musiał ściągnąć pokrowce, żeby je wyczyścić, nie wyciągając przy tym wypełnienia. Na szczęście większość poszewek na poduszki jest zrobiona z białego puchu zwanego watoliną i kwadratów piankowego wypełnienia. Możesz je wytrzepać wilgotną szmatką, ale unikaj ciągnięcia za watę i piankę. Spowoduje to powstanie bałaganu.
Musisz też pamiętać, że niektóre tkaniny mają na metce napis „S”, co oznacza, że nie wolno zbliżać do nich wody. W takich przypadkach możesz użyć środka czyszczącego na bazie rozpuszczalnika, ale pamiętaj, by przed jego zastosowaniem przewietrzyć pomieszczenie. Jeśli nie masz dostępu do pralki lub suszarki, możesz też pożyczyć z biura sprężarkę powietrza i użyć jej do naniesienia środka czyszczącego na zdejmowaną poduszkę.
Podobne tematy: