Jak wyprać plamy z krwi

Jak wyprać plamy z krwi

Jeśli padłeś ofiarą poplamienia, możesz się zastanawiać, jak wyczyścić plamy krwi z ubrania. Jest kilka metod, których możesz użyć. Po pierwsze, możesz ręcznie wypłukać plamę zimną wodą. Jeśli plama znajduje się na chłonnym materiale, takim jak ubranie lub buty, możesz posypać ją solą. Następnie możesz po prostu posypać nią poplamione miejsce lub zrobić pastę z soli. Po wyschnięciu zeskrob pastę. Następnie dokładnie wypłucz zimną wodą. Jeśli masz soczewki kontaktowe, możesz też użyć soli fizjologicznej zamiast soli kuchennej.

Cola pomaga usuwać plamy z krwi

Coca pomaga usuwać plamy z krwi dzięki zawartemu w niej węglowi i kwasowi fosforowemu. Możesz użyć coli bezpośrednio na plamę lub zrobić pastę z soli kuchennej i zimnej wody. Pozostaw pastę na 5-10 minut, a następnie wytrzyj ją wilgotną szmatką lub papierowym ręcznikiem. Coca ma też łagodne właściwości ścierne. Nałóż niewielką ilość na plamę i spłucz ją zimną wodą.

Oprócz kwasu w Coca Coli znajdują się też inne składniki. Zawartość cukru i sodu sprawia, że jest to napój niebezpieczny dla zdrowia. Jednak zawartość kwasu jest zbyt niska, by wpłynąć na żołądek. Według przeglądu Snopes.com, ilość kwasu znajdującego się w Coca Coli jest tak mała, że nie jest szkodliwa dla twojego ciała. Jednak duża ilość tego płynu nadal nie jest dobra dla twojego ciała.

Zimne pranie

Jeśli masz plamę z krwi na koszuli lub innym ubraniu, możesz się zastanawiać, czy powinieneś próbować usunąć ją praniem na zimno. Jeśli tak, to masz szczęście! Pranie na zimno może być bardzo skuteczne w usuwaniu plam z krwi, a najlepiej zrobić to jak najszybciej. Zanim jednak podejmiesz próbę wyprania plam z krwi na zimno, powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach, które należy i których nie należy robić. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a będziesz na dobrej drodze do czystej koszuli lub czystego podkoszulka.

Po pierwsze, musisz się upewnić, że do wyprania plamy z krwi używasz zimnej wody. Gorąca woda może utrwalić plamę krwi i utrudnić jej usunięcie. Najlepiej jest używać zimnej wody do usuwania plam z krwi, bo gorąca woda może je utrwalić. Następnie powtórz ten proces. Ta metoda jest skuteczna także przy usuwaniu mniejszych plam. Pamiętaj jednak, że jeśli nie jesteś pewien, co do konkretnej plamy, zawsze lepiej jest zastosować metodę prób i błędów.

Nadtlenek wodoru

Jednym ze sposobów usuwania uporczywych czerwonych plam z krwi z ubrań i innych tkanin jest pranie ich w nadtlenku wodoru. Ta substancja chemiczna wybieli włókna i uwolni z nich krew. Jeśli plama jest stara lub trudna do usunięcia, spróbuj nałożyć nadtlenek wodoru na plamę i pozostawić na kilka minut, a następnie wypłukać. Pielęgniarki na ostrym dyżurze przysięgają, że ta metoda szybko usuwa plamy.

Słaby roztwór nadtlenku wodoru jest również skuteczny w usuwaniu plam z krwi z ubrań, ale uważaj na tkaniny z pianki z pamięcią. Może on spowodować odbarwienie tkaniny, więc przetestuj go najpierw w ukrytym miejscu, żeby uniknąć uszkodzeń. Aby użyć nadtlenku wodoru, najpierw nanieś roztwór na plamę z krwi i pozostaw go na pięć minut. Następnie powtórz ten proces w razie potrzeby.

Dodatkowe tematy:   Jak wyprać kołdrę

Mydło siarkowe

Mydło siarkowe jest skutecznym środkiem do czyszczenia plam z krwi na ubraniach. Pierwszym krokiem do usunięcia plam z krwi na ubraniach jest jak najszybsze ich wypranie. Jeśli krew jest świeża, możesz użyć zimnej wody i detergentu. Jeśli krew jest starsza, możesz namoczyć ubranie w zimnej wodzie przez dwie do trzech godzin i natrzeć je sokiem z cytryny i solą. Ważne jest, by pamiętać, że gorąca woda może pozostawić ślady plamy, więc jeśli możesz, unikaj jej.

Siarka jest naturalnym środkiem złuszczającym i może być używana na skórę. Jej działanie polega na rozbijaniu martwych komórek skóry i pomaganiu w usuwaniu blizn potrądzikowych. Ważne jest jednak, by wiedzieć, że mydło siarkowe może podrażniać wrażliwą skórę. Dlatego powinieneś używać go tylko raz dziennie i unikać zbyt częstego stosowania. Najlepiej jest używać mydła siarkowego tylko raz dziennie lub rzadziej, w zależności od tego, jak reaguje twoja skóra.

Talk

W nagłych wypadkach może się przydać sposób zmywania plam z krwi przy pomocy talku. Talk w proszku działa jak skrobia kukurydziana i wchłania plamy z krwi, dlatego można nim posmarować poplamione miejsce. Pozostaw na co najmniej pół godziny, a następnie usuń nadmiar talku szczotką. Możesz też włożyć poplamione miejsce do pralki, żeby je usunąć. Jeśli jednak nie masz pralki, możesz wypróbować tę metodę.

Innym świetnym sposobem na usunięcie plam z krwi jest użycie sody oczyszczonej. Aby zrobić pastę z sody oczyszczonej, po prostu zmieszaj jedną jej część z jedną częścią płynu do mycia naczyń. Następnie włóż poplamione ubranie do wiadra i pozwól mu się moczyć przez co najmniej 30 minut. Po namoczeniu w wiadrze można je wyprać w normalny sposób. Na plamy z krwi na ubraniach możesz też wypróbować talk. Zmieszaj go z wodą, by uzyskać gładką pastę.

Światło słoneczne

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wyprać plamy z krwi za pomocą światła słonecznego, odpowiedź jest prosta. Słońce działa jak naturalny wybielacz, który sprawia, że biel jest jasna. Jego promienie UV rozbijają strukturę molekularną plamy i sprawiają, że znika. W rzeczywistości każda ekspozycja na promieniowanie UV pomaga rozjaśnić plamy. Nawet jeśli niebo jest zachmurzone, promienie UV przenikają przez pokrywę chmur i działają wybielająco i zabijają zarazki.

Jedną z metod, która może usunąć plamy z krwi z ubrania, jest namoczenie go w zimnej wodzie. Może to brzmi prosto, ale światło słoneczne może uszkodzić delikatne tkaniny. W przypadku tej metody musisz namoczyć poplamioną tkaninę w zimnej wodzie przez kilka minut. Po namoczeniu wyjmij ją z wody i włóż do zamykanej plastikowej torby. Ważne jest też, by pamiętać, że bezpośrednie działanie promieni słonecznych może osłabić włókna tkanin, dlatego przed zastosowaniem tej metody musisz usunąć plamę z dala od słonecznych promieni UV.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska