Jak wyprać spleśniałe ubrania

Jak wyprać spleśniałe ubrania

Oto kilka wskazówek, jak prać ubrania, by usunąć z nich zarodniki pleśni. Powinieneś unikać wybielaczy, bo osłabiają one włókna tkanin. Inne składniki, które warto rozważyć to sok z cytryny i boraks. Pomocny może być też biały ocet. Sok z cytryny jest lekko kwaśny i usunie grzyby. Nie używaj jednak żadnego z tych środków w dużych ilościach. Zamiast tego wybierz jeden lub dwa z nich, w zależności od intensywności zapachu pleśni.

Wybielacz osłabia włókna tkanin

Istnieją trzy sposoby na wypranie spleśniałych ubrań bez niszczenia tkanin. Pierwszym z nich jest rozcieńczenie wybielacza. Nie używaj skoncentrowanego wybielacza, bo może on uszkodzić białe ubrania. Ponadto przed użyciem wybielacza przeczytaj metkę z informacjami o sposobie pielęgnacji odzieży i przeprowadź testy punktowe. Drugim sposobem na czyszczenie ubrań jest użycie wybielacza tlenowego. Wybielacz tlenowy jest skuteczny w wybielaniu białych ubrań, ale może uszkodzić tkaninę.

Innym sposobem na pozbycie się spleśniałych ubrań jest użycie wybielacza chlorowego. Ten wybielacz nie nadaje się jednak do ubrań wełnianych. Wybielacz chlorowy może uszkodzić włókna wełny, jedwabiu i acetatu. Te materiały powinny być traktowane oddzielnie. Ostatnią opcją jest użycie wybielacza tlenowego bez chloru. Wybielacze bezchlorowe są bezpieczne dla kolorów, ale są mniej skuteczne w przypadku niektórych rodzajów tkanin.

Sok z cytryny jest łagodnie kwaśny

Sok z cytryny, często używany jako wybielacz, może być również skuteczny w praniu ubrań, które były narażone na działanie pleśni. Łagodna kwasowość soku z cytryny może pomóc zniszczyć pleśń i grzyby. Nałożenie pasty z soku cytrynowego na obszar dotknięty pleśnią pomoże ubraniu szybciej wyschnąć. Sok z cytryny można też połączyć z boraksem lub solą, by stworzyć pastę antybakteryjną.

Cytryny można znaleźć przez cały rok w większości sklepów spożywczych, a filiżanka soku z cytryny zmieszana z 3 filiżankami wody może usunąć plamy i pleśń z ubrań. Uważaj jednak, żeby nie używać fałszywego soku z cytryny, ponieważ zawiera on dodatkowe barwniki i może zniszczyć tkaniny. Zamiast tego rozcieńcz filiżankę prawdziwego soku z cytryny w trzech filiżankach wody i dodaj roztwór do dozownika wybielacza.

Boraks

Kiedy pierzesz spleśniałe ubrania, możesz się zastanawiać, jak pozbyć się tego zapachu. Otóż boraks jest domowym kwasem, który skutecznie zabije zarodniki pleśni. Działa najlepiej na ubraniach, które są mocno przepocone lub pozostawione na kilka godzin przed praniem w wilgoci. Możesz nawet użyć boraksu jako środka do wstępnej obróbki ubrań. Po prostu namocz mokrą odzież w boraksie przed praniem. Jeśli pierzesz swoje ubrania w pralce, powinieneś być w stanie zobaczyć, czy pozostały jakieś plamy, a zapach zniknął.

W zależności od wielkości zarodników pleśni, proces ich usuwania może być inny niż ten, który stosujesz na większych powierzchniach. Jednak w przypadku małych powierzchni z łatwością poradzisz sobie z tym procesem samodzielnie. Możesz kupić boraks w proszku w sklepie spożywczym w dziale z artykułami do prania i zmieszać go z wodą w butelce ze spryskiwaczem. Spryskaj dotknięte miejsce roztworem boraksu, a następnie pozostaw go na kilka minut, po czym zmyj. Usuń pleśń za pomocą narzędzi do szorowania, ale nie zapomnij zastosować boraksu, by zapobiec jej nawrotom.

Dodatkowe tematy:   Jak wyprać kurtkę przeciwdeszczową

Biały ocet

Jeśli odkryłeś, że twoje ubrania mają problem z pleśnią, możesz się zastanawiać, jak wyprać spleśniałe ubrania. Po pierwsze, możesz użyć białego octu, by je wyczyścić. Dodaj jedną filiżankę octu do wiadra z wodą. Następnie przez godzinę mocz w tym roztworze swoje ubrania. Po upływie godziny możesz je wyprać jak zwykle. Powtórz ten proces, jeśli to konieczne, by usunąć pleśń i zapach z ubrań.

Do oczyszczenia ubrań z pleśni możesz użyć zarówno wybielacza, jak i boraksu. Zanim zaczniesz prać ubrania, przeczytaj na metce wskazówki, jak używać wybielacza. Jeśli na metce znajdują się ostrzeżenia „Nie wybielać”, upewnij się, że nie mieszasz tych dwóch substancji chemicznych. Nie zapomnij też sprawdzić, czy nie ma to wpływu na trwałość kolorów ubrań. Jeśli martwisz się, że twoje ubrania będą śmierdzieć, możesz użyć sody oczyszczonej. Soda oczyszczona naturalnie dezodoruje ubrania, co czyni ją doskonałym rozwiązaniem do prania spleśniałych ubrań.

Świeca EC3

Kiedy próbujesz usunąć pleśń z ubrań, dobrym sposobem na rozpoczęcie jest użycie świecy EC3. Świece te wykorzystują ekstrakty z cytrusów do wytworzenia pary o właściwościach przeciwgrzybiczych, które są bardzo skuteczne w zabijaniu pleśni. EC3 jest bezpieczny do stosowania na większości powierzchni, ale może pozostawić plamy na drewnie lub kafelkach. EC3 jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych i może być używany w połączeniu z EZ Cleaner, aby zabić organizmy.

Aby użyć EC3 do prania, potrzebujesz pralki, która wytwarza wodę ozonowaną. Zarówno ten koncentrat, jak i świeca zabijają zarodniki pleśni i mykotoksyny. Produkty te są też świetnym sposobem na pozbycie się zapachów z przepoconych ubrań z siłowni. Stosowanie tych produktów razem jest bardzo skuteczne w praniu ubrań poplamionych pleśnią. EC3 to doskonała alternatywa dla szkodliwych dla zdrowia zmiękczaczy do tkanin.

EC3 koncentrat roztworu do usuwania pleśni

EC3 Koncentrat Roztworu do Pleśni to płynny produkt w aerozolu. Płyn rozprasza cząsteczki niszczące pleśń w powietrzu, oddziałując na zawartość pralki. Produkt ten jest skuteczny niemal natychmiast, dzięki działaniu zamgławiającemu. Udowodniono, że jest skuteczny na wszystkich rodzajach powierzchni, w tym na zwierzętach domowych i ubraniach. Nie tylko świetnie czyści pleśń – ma także właściwości przeciwgrzybicze i może być stosowany na wszystkich rodzajach twardych powierzchni, także na zwierzętach domowych.

Jego unikalna formuła składa się z dwóch produktów: środka czyszczącego i skoncentrowanego roztworu. Użycie roztworu w połączeniu z wodą destylowaną zabija zarówno bakterie, jak i pleśń. Dodatkowo produkt ten zapobiega dalszemu rozwojowi pleśni dzięki ekstraktom z nasion cytrusów. Możesz kupić jedną butelkę koncentratu EC3 Mold Solution Concentrate i przygotować z niej galon roztworu zwalczającego pleśń. Wystarczy zmieszać jedną część roztworu z 1 galonem wody, by uzyskać roztwór, który będzie działał na całą pralkę.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska