Oto krótki przewodnik po praniu sukni komunijnej, od prania ręcznego, przez szorowanie punktowe, po Carbona(r) Stain Devils. Ale najpierw proszę przeczytać o kilku ogólnych wskazówkach dotyczących czyszczenia, aby suknia wyglądała jak najlepiej. Oto kroki, których należy przestrzegać w przypadku plam z tłuszczu, brudu i smaru. Po zakończeniu czyszczenia należy powiesić sukienkę w szafie do wyschnięcia.
Pranie ręczne sukni komunijnej
Przed praniem ręcznym sukni komunijnej należy zwrócić uwagę na specyficzne szczegóły sukni. Na przykład gorset z koralikami może szybko stać się bałaganem, jeśli spróbują go Państwo wrzucić do pralki. Akcenty wokół gorsetu również powinny być brane pod uwagę przy praniu. Przed praniem należy usunąć wszystkie ozdoby, ponieważ lepiej nie ryzykować ich utraty. Jeśli je Pani zgubi, powinna Pani wiedzieć, jak je ponownie przykleić.
Niektóre suknie są na tyle proste, że można je prać ręcznie. Po pierwsze, należy wstępnie zabezpieczyć plamy, które mogą pojawić się na sukni. Po tym należy sprawdzić, czy nie jest uszkodzona i upewnić się, że jest całkowicie sucha, zanim ją schowamy. Ostatnią rzeczą, którą chce Pani zrobić, jest wystawienie sukni na działanie promieni słonecznych lub sztucznego światła, ponieważ mogą one być podatne na pleśń. W każdym razie należy przestrzegać wszystkich wskazówek dotyczących pielęgnacji sukni.
Szorowanie punktowe
Jeżeli szukają Państwo sposobu na usunięcie plamy z sukni komunijnej, znajdą Państwo kilka metod, które warto wypróbować. Punktowe szorowanie sukni komunijnej to świetny sposób na usunięcie plamy z sukni druhen. Najlepiej jest unikać pocierania plam, ponieważ w ten sposób można je rozprzestrzenić i wcisnąć głębiej w materiał. Zamiast tego należy użyć białej szmatki do wytarcia nadmiaru wilgoci i tępego noża do usunięcia stałych pozostałości. Na koniec proszę posypać plamę pudrem dla dzieci, aby wchłonął on dodatkowy olej lub tłuszcz.
Najpierw należy namoczyć biały ręcznik w rozcieńczonym roztworze płynnego środka do mycia naczyń i wody. Proszę uważać, aby nie przesadzić z nasączeniem, ponieważ może to spowodować przeniesienie plamy. Czystą, białą szmatką wytrzeć plamę, a następnie wysuszyć. Jeżeli plama znajduje się na tkaninie poliestrowej, łatwiej będzie zastosować środek czyszczący. Jeśli suknia jest wykonana z satyny lub jedwabiu, może Pani spróbować użyć odplamiacza w sztyfcie. Zawsze należy wypróbować ten produkt na spodniej stronie obszycia sukni, zanim zastosuje się go na poplamionym miejscu.
Odplamiacze
Aby uniknąć zniszczenia sukni komunijnej, należy użyć sprayu do usuwania plam. Podczas gdy większość rodzajów tkanin jest odporna na działanie sprayu odplamiającego, tkaniny z organzy poliestrowej i tiulu tracą po czyszczeniu swoją kruchość. Na szczęście istnieje wiele dostępnych w handlu sprayów do usuwania plam, które pomogą Państwu pozbyć się najtrudniejszych plam na sukni.
Najpierw należy zmieszać roztwór czyszczący w trzech częściach wody i jednej części płynu do mycia naczyń. Delikatnie nanieść roztwór na plamę i wytrzeć do sucha. Jeżeli plama jest uporczywa, można również użyć silniejszego odplamiacza. Produkty te mogą pozbyć się trudnych plam i usunąć je szybciej niż woda czy mydło. Należy jednak unikać wybielaczy, ponieważ mogą one pozostawić na sukni warstwę.
Wieszanie sukni komunijnej w szafie
Po wyczyszczeniu sukni komunijnej, należy ją przechowywać w bezkwasowym pudełku. Następnie można użyć bezkwasowej chusteczki higienicznej, aby sukienka nie pogniotła się. Proszę pamiętać, aby używać tylko białej chusteczki. Kolorowe chusteczki spowodują, że kolor sukni będzie krwawił na pudełko. Bezkwasowe pudełko nie jest szczelnie zamknięte, więc tkanina może oddychać. Co więcej, można je okresowo wyjmować, aby sprawdzić i ponownie złożyć. Dobre pudełko bezkwasowe jest najlepszym rozwiązaniem do przechowywania Państwa sukni.
Czyszczenie na sucho sukni komunijnej
Jeśli suknia jest prosta, może ją Pan sam wyczyścić. Jeśli jednak obawia się Pani, że plamy nie wyjdą, może Pani zastosować w domu zabieg czyszczenia na sucho. W tym celu należy wstępnie potraktować plamy specjalnym detergentem. Następnie należy starannie wyczyścić suknię. Proszę pamiętać o sprawdzeniu, czy suknia nie ma plam przed jej przechowywaniem. Należy ją przechowywać z dala od światła słonecznego lub sztucznego, ponieważ z czasem może wyblaknąć.
Jeśli zamierza Pani wyczyścić suknię na sucho, proszę upewnić się, że przed rozpoczęciem czyszczenia przeczytała Pani etykietę pielęgnacyjną. Z metki dowiedzą się Państwo, czy można ją bezpiecznie czyścić na sucho, czy nie. Niektóre suknie źle znoszą ostre środki chemiczne, które są powszechnie stosowane w czyszczeniu chemicznym. Jeśli suknia jest zabytkowa, może nie nadawać się do czyszczenia chemicznego. Ponadto, proszę dokładnie sprawdzić wykończenia. W większości przypadków nie można czyścić na sucho wykończeń sukni. Barwniki mają tendencję do blaknięcia po czyszczeniu na sucho.
Prasowanie sukni komunijnej
Jeżeli w sukni są materiałowe kwiaty, może uda się je usunąć, dociskając je do kuferka do konserwacji. Kuferki te są zaprojektowane tak, aby pomieścić różnej wielkości biusty, co pozwala sukni z czasem naturalnie odpocząć i zachować swój kształt. Należy jednak pamiętać, aby nie dociskać sukni zbyt mocno, aby nie roztopić kleju. Jeśli kwiaty są jeszcze przymocowane do sukni, należy je ostrożnie usunąć przed prasowaniem sukni.Podobne tematy: