Jak wyprać jeansy w pralce

Jak wyprać jeansy w pralce

W zależności od stylu i sposobu prania, którego używasz, możesz zastosować detergent bezpośrednio na dżinsy. Roztwór ten pomoże usunąć brud i zanieczyszczenia, które w przeciwnym razie zostałyby uwięzione w dżinsach. Detergent należy pozostawić na dżinsach na 15 do 30 minut, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i resztki detergentu. Następnie możesz je wyprać w zwykły sposób w pralce. Po zakończeniu susz je na płasko na szmatce, żeby nie stały się zbyt sztywne i rozciągnięte.

Ocet zapobiega blaknięciu kolorów

Jeśli jesteś zmęczony blaknięciem swojej ulubionej pary dżinsów, możesz spróbować wyprać je w roztworze jednej filiżanki białego octu z dwiema łyżkami soli kuchennej. Wlej ten roztwór do pralki ustawionej na najmniejszy załadunek i zapomnij o detergencie. Pozwól dżinsom namoczyć się w roztworze przez co najmniej godzinę, a następnie dokładnie je wypłucz. Jeśli kolory dżinsów są szczególnie jaskrawe lub wyblakłe, zamiast octu możesz użyć środka utrwalającego barwniki.

Aby zapobiec blaknięciu koloru dżinsów, musisz prać je oddzielnie od innych ubrań. Barwnik może nie przylegać prawidłowo do tkaniny i może krwawić podczas prania. Jeśli wypierzesz jeansy w gorącej wodzie, ryzykujesz wyblaknięcie koloru. W takim przypadku powinieneś wyprać je w zimnej wodzie. Inną opcją jest użycie komercyjnego środka utrwalającego barwnik, takiego jak Retayne, który jest płynnym kationowym środkiem utrwalającym barwnik.

Sól i ocet pomagają utrwalić barwnik dżinsów

Jeśli chcesz zachować kolor swoich ciemno spranych dżinsów, możesz je wyprać w wiadrze z wodą zmieszaną z filiżanką białego octu. Następnie namocz je przez godzinę lub przez noc. Następnie wyjmij je z wody i włóż do pralki. Możesz zastąpić ocet zwykłym detergentem przeznaczonym do ciemnych ubrań. Jeśli chcesz zachować kolor ciemno wypranych dżinsów, użyj najzimniejszego ustawienia. Po zakończeniu susz jeansy na powietrzu.

Chemia stojąca za kolorem barwnika dżinsów jest skomplikowana, ale możesz użyć soli i octu, by pomóc im utrwalić kolor w pralce. Choć nie ma naukowych dowodów na poparcie tej tezy, wielu pracowników przemysłu tekstylnego przysięga na to. Choć ocet może wyblaknąć lub usunąć kolor, jest bezpieczną alternatywą dla środków zmiękczających tkaniny. Zdziwisz się, jaką różnicę może zrobić!

Dodatkowe tematy:   Jak wyprać poduszkę z pierza ręcznie

Wywracanie dżinsów na lewą stronę przed wrzuceniem ich do pralki

Po pierwsze, nie zapomnij wywrócić ich na lewą stronę przed wrzuceniem do pralki. W ten sposób unikniesz zahaczenia o zapięcia znajdujące się na zewnątrz. Wiele dżinsów ma guziki lub zamki błyskawiczne na rozporku. W pralce te zapięcia mogą zaczepić się o inne rzeczy, takie jak skarpetki czy swetry. Jeśli tak się stanie, twoje dżinsy mogą ulec zniszczeniu nie do naprawienia.

Aby plamy nie niszczyły innych ubrań, pierz jeansy od wewnątrz. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko powstania plam i zagnieceń. Możesz też wybrać dla swoich dżinsów cykl delikatny. Cykl delikatny jest czasem nazywany praniem ręcznym lub delikatnym. Ten tryb zmniejsza zużycie tkaniny, dzięki czemu jeansy zachowują swój wspaniały wygląd. Do prania dżinsów zawsze wybieraj zimną lub letnią wodę; gorąca woda może spowodować wyblaknięcie koloru ubrania i utratę wyglądu dżinsów.

Suszenie dżinsów w pralce

Jeśli chodzi o pranie dżinsów, dla większości z nich najlepszy jest cykl delikatny. Minimalizuje to otarcia i pomaga zachować wzór dżinsów. Idealna jest też zimna woda, bo gorąca może spowodować kurczenie się i blaknięcie dżinsów. Jeśli chcesz, możesz też dodać delikatny płyn do zmiękczania tkanin, ale nigdy nie używaj wybielacza! Zimna woda jest też najlepsza do suszenia dżinsów, bo nie trzeba długo czekać, aż dżins wyschnie.

Jeśli kupiłeś parę całkiem nowych dżinsów, do prania wstępnego użyj soli i octu. Ocet pomoże utrwalić barwnik indygo i zapobiegnie krwawieniu. Pozwoli też dłużej zachować kolor tkaniny. Pamiętaj, że krwawienie występuje najczęściej przy pierwszym praniu nowej pary dżinsów, więc ostrożnie wybieraj ciemniejsze kolory! Ocet będzie też działał jako biodegradowalny płyn do zmiękczania tkanin. Zabije też bakterie.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska