Jak wyprać pościel

Jak wyprać pościel

Istnieje kilka metod prania bielizny pościelowej. Oto niektóre z nich: Pranie ręczne, cykl delikatny i płukanie w zimnej wodzie. Dowiedz się, jak dbać o kolorowe tkaniny. Po praniu upewnij się, że suszysz ją w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Ręczne suszenie bielizny nie zniszczy jej połysku. Jeśli musisz skorzystać z pralki, użyj delikatnego cyklu prania z płukaniem w zimnej wodzie. Na koniec użyj worka do prania chemicznego, by przechowywać pościel po wysuszeniu.

Pranie ręczne

Najlepszym sposobem pielęgnacji bielizny pościelowej jest pranie ręczne. Możesz prać ją w ciepłej lub zimnej wodzie, możesz też użyć łagodnego detergentu. Przed wysuszeniem pościeli upewnij się, że spłukałeś z niej cały detergent. Nie używaj wybielaczy ani innych ostrych środków chemicznych, bo osłabią one włókna – Ten cytat jest owocem zespołowej analizy serwisu https://takiesamemamaicorka.pl. Jeśli masz wrażliwą skórę, rozważ ręczne pranie pościeli zamiast prania jej w pralce.

Proces ręcznego prania pościeli jest dość podobny do prania rzeczy codziennego użytku. Najpierw namocz pościel w zimnej wodzie przez 15 do 30 minut. Po namoczeniu wypłucz ją w zimnej wodzie i rozwieś lub połóż do wyschnięcia. Następnie zastosuj odplamiacz do uporczywych plam. W zależności od rodzaju pościeli możesz użyć pralki lub wieszaka na ubrania. Do wyjątkowo brudnej pościeli użyj łagodnego środka piorącego, takiego jak Mydło Charlie.

Delikatny cykl

Używanie delikatnego cyklu w pralce to prosty sposób na utrzymanie jakości pościeli. Jej miękkość będzie się poprawiać z każdym praniem, a ty będziesz zachwycony rezultatami! Wybierz niską temperaturę prania i unikaj ostrych detergentów. W pralkach ładowanych od góry trzymaj bieliznę z dala od mieszadła, które może uszkodzić delikatną tkaninę. Zawsze sortuj bieliznę według kolorów, ponieważ jasne kolory nie powinny być prane z ciemnymi.

Większość pralek jest wyposażona w cykl „prześcieradła”. Choć nie jest to konieczne w przypadku delikatnych materiałów, warto rozdzielić kolory, by nie skończyć z kłaczkami na pościeli. Dobrze jest też używać cyklu „kolory”, jeśli prześcieradła nie są brudne. Z cyklu „heavy duty” korzystaj tylko wtedy, gdy musisz wyprać bardzo zabrudzoną pościel. Upewnij się, że sprawdziłeś instrukcje producenta dotyczące pielęgnacji prześcieradeł z bawełny.

Płukanie w zimnej wodzie

W przeciwieństwie do ubrań, pościeli nie trzeba prać w gorącej wodzie, żeby zachowała swoją miękkość. Obecnie środki piorące są specjalnie opracowane dla wody o niższej temperaturze. Wysoka temperatura może uszkodzić włókna, więc przejście na zimną wodę jest dobrym sposobem na zachowanie integralności tkanin. Pranie w zimnej wodzie sprawi, że pościel zachowa początkową miękkość, a jednocześnie skutecznie oczyści ją z zarazków i innych zanieczyszczeń.

Dodatkowe tematy:   Jak wyprać sztuczne futro

Większość tkanin toleruje pranie w zimnej wodzie, ale dla niektórych nie jest to idealne rozwiązanie. Zimna woda utrwala plamy, a tkaniny białe stają się odbarwione. Aby uniknąć tego problemu, przeczytaj etykietę na prześcieradle i poszewkach na poduszki i dostosuj temperaturę do swojego ładunku. Powinieneś też unikać płukania w zimnej wodzie, jeśli twoja pościel jest mocno poplamiona lub bardzo delikatna. Pranie w zimnej wodzie nie jest zalecane dla pościeli bawełnianej, syntetycznej i innych delikatnych tkanin.

Kolorowe tkaniny

Jeśli nie jesteś pewien, jak prać kolorowe tkaniny w pościeli, oto kilka wskazówek. Dobrą praktyką jest rozdzielanie tkanin według kolorów, ale jeśli nie możesz ich rozdzielić według rodzaju, zawsze możesz użyć łapaczy kolorów do prania. W przypadku pościeli w ciemnych kolorach trzymaj ją z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Następnie wykonaj poniższe kroki dla pościeli w jasnych kolorach. Do prania całej pościeli powinieneś używać zimnej wody, chyba że kupiłeś specjalne barwniki.

Zanim zaczniesz prać kolorową pościel, wywróć tkaninę na lewą stronę. Możesz użyć letniej wody i delikatnego detergentu. Użyj możliwie najdelikatniejszego cyklu prania i pamiętaj, by stosować się do zaleceń na metce tkaniny. Jeśli użyjesz płynu do zmiękczania tkanin, może on zmniejszyć chłonność pościeli, a także uszkodzić delikatne włókna. Ważne jest też, by skorzystać z pralni chemicznej, by mieć pewność, że cała pościel jest czysta.

Płyn do zmiękczania tkanin

Jeśli masz pralkę ładowaną od przodu, prawdopodobnie masz już miejsce na detergent, ale możesz spróbować czegoś innego. Zamiast płynu do zmiękczania tkanin, spróbuj użyć białego destylowanego octu. Ocet usunie pozostałości bez pozostawiania nieprzyjemnego zapachu. Innym rozwiązaniem jest soda oczyszczona, która może zmiękczyć stare prześcieradła. Możesz dodać łyżkę stołową lub dwie do każdego prania. Niezależnie od tego, czy wybierzesz wersję w płynie czy w proszku, najlepszy czas na dodanie płynu do zmiękczania tkanin to czas przed rozpoczęciem cyklu.

Aby zachować miękkość pościeli, susz ją w suszarce liniowej lub w suszarce bębnowej na wolnym ogniu. Możesz też użyć piłeczek do suszenia lub piłeczek tenisowych, by zmiękczyć tkaninę. Najlepiej byłoby, gdybyś podczas prania pościeli używał tylko płynu do zmiękczania tkanin, bo może on spowodować jej skurczenie lub pęknięcie. Wysokiej jakości pościel z czasem stanie się bardziej miękka i wygodna. To świetny sposób, by przedłużyć żywotność pościeli.Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska