Prawidłowe pranie i suszenie kurtki puchowej

Pielęgnacja kurtki z wypełnieniem z puchu naturalnego albo z puchu syntetycznego to duże wyzwanie. Oczywiście można ją prać w pralce automatycznej, ale należy trzymać się pewnych zasad, dzięki którym puchowe wypełnienie nie ulega przedwczesnemu zniszczeniu i nie zbija się, tworząc asymetryczne wyspy, co jest szczególnie widoczne (i mało estetyczne) w przypadku kurtek pikowanych. Równie ważne jak pranie jest suszenie kurtek z wypełnieniem z puchu. Prawidłowa sekwencja działań pomoże zachować puchową kurtkę w idealnym stanie i długo cieszyć się komfortem termicznym, który zapewnia. Wszystko, co należy wiedzieć o praniu i suszeniu puchówek – zarówno automatycznym, jak i ręcznym – znajdziesz poniżej.

Pranie kurtki puchowej w pralce – zasady

Jak wspomniano wyżej, kurtkę puchową można prać, ale najlepiej robić to tylko w razie bezwzględnej konieczności. Co należy uznać za taką konieczność? Po pierwsze, zakończenie sezonu zimowego. Zanim kurtka trafi do szafy na kilka miesięcy, musi być idealnie czysta. Po drugie, jeśli nie ma innej możliwości zlikwidowania zabrudzeń, które powstały podczas intensywnego użytkowania, niż pranie – po prostu nie da się ich usunąć powierzchniowo. Ponadto:
 • zanim włożysz kurtkę do pralki, dokładnie wyczyść pojemnik na płyn/żel/proszek, aby resztki zwykłych detergentów nie wymieszały się z tymi przeznaczonymi do ubrań puchowych;
 • sprawdź, czy we wnętrzu bębna nie ma żadnych wystających elementów konstrukcyjnych, które mogłyby uszkodzić kurtkę;
 • nigdy nie wrzucaj kurtki puchowej do prania w towarzystwie innych elementów garderoby – znacząco zmniejszysz w ten sposób ryzyko zbicia się puchu;
 • przed włożeniem kurtki do bębna zasuń wszystkie zamki, opróżnij kieszenie i wywróć kurtkę na lewą stronę;
 • wybierz program przeznaczony do prania odzieży puchoweja jeśli takiego nie ma – ten dla wełny albo jedwabiu;
 • ustaw możliwie najmniejsze obroty wirowania – optymalnie 400, maksymalnie 600, by uchronić puch przed zbijaniem się.
UWAGA: Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest wypranie kurtki po prostu zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na metce. Niektóre kurtki puchowe, np. te pokryte powłoką przeciw przemakaniu, tracą swoje właściwości po upraniu w wodzie lub detergentach. Zawsze sprawdzaj symbole na metce i dostosowuj sposób konserwacji puchowej kurtki do zaleceń producenta! Zobacz także: Zbita kurtka po praniu? Jak poprawnie prać i suszyć kurtki puchowe?
Pamiętaj, że jeśli planujesz prać w pralce oraz suszyć w suszarce bębnowej kurtki puchowe oraz inne rzeczy z puchowym wypełnieniem, np. śpiwory, kołdry czy poduszki, przy wyborze obu przede wszystkim sprawdź wielkość wsadu. Najlepiej, aby było to co najmniej 8 kg. Kurtki, śpiwory czy kołdry nie mogą być ściśnięte podczas prania (w jego trakcie wypełnienie powiększy swoją objętość) ani suszenia: jeśli będzie za mało miejsca, puch pozostanie zbity.

W jakich detergentach prać puchówki?

Do prania kurtek puchowych należy stosować specjalne detergenty. Znajdziesz je nie tylko w supermarketach, ale także w sklepach z odzieżą sportową czy militarną. Nie stosuj płynów aromatyzujących i zmiękczających – one także sprzyjają zbijaniu się puchu naturalnego i syntetycznego. Jeśli chcesz, żeby kurtka długo utrzymywała ładny zapach, możesz użyć kilku kropli olejku zapachowego. Nie stosuj agresywnych odplamiaczy i wybielaczy. Jeśli na kurtce są trudne do usunięcia plamy, zastosuj przed praniem odplamiające mydło galasowe.
Dodatkowe tematy:   Jak wyprać kapelusz

Suszarka do ubrań – czy można w niej suszyć kurtkę puchową?

Tak, oczywiście można, a nawet – trzeba! Jeśli włożysz kurtkę do suszarki i pozwolisz działać ciepłemu powietrzu, będzie ono efektywnie przenikać przez wszystkie warstwy kurtki, dzięki czemu dogłębnie ją osuszy i wzbije puch, przywracając mu jego wyjściową formę. Wkładając kurtkę puchową do suszarki, należy wybrać program do delikatnych tkanin. Wtedy bez problemu puch odzyska swoją objętość, a kurtka – kształt i funkcjonalność. Będzie również wyraźnie odświeżona! Jeśli obawiasz się, że suszarka może zniszczyć puchową kurtkę, powinieneś wiedzieć, że jeżeli ustawisz tryb do tkanin delikatnych (z temperaturą maksymalną 50–55°C), kurtce naprawdę nic się nie stanie. Możesz jej natomiast zaszkodzić, decydując się na suszenie na grzejniku, suszarce wolnostojącej czy po prostu na sznurku. Gdy kurtka wisi, działa na nią grawitacja, powodując, że wypełnienie zbija się i opada w dolne warstwy ubrania, przez co puchówka traci nie tylko fason, ale i izolację cieplną w górnych partiach. Znajdź suszarkę do ubrań, w której bez problemu wysuszysz puchową kurtkę >>  Warto wiedzieć, że suszarki bębnowe Bosch mają system AutoDry, który dzięki zaawansowanej automatyce sensorowej monitoruje temperaturę i stan wilgotności wsadu podczas całego cyklu suszenia. Nie ma więc możliwości, żeby – jak obawiają się niektórzy – puch się „ugotował” i stracił swoje właściwości termiczne i swoją strukturę.

Zbita kurtka puchowa? Przywróć jej dawny kształt!

Co zrobić, jeżeli zignorowaliśmy zalecenia producenta i zasady prania kurtki w pralce, które przytoczyliśmy powyżej, w związku z czym puch jest zbity, a kurtka zniekształcona? Jest ratunek!
 • Ustaw podłogową suszarkę do ubrań w ciepłym i przewiewnym miejscu, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera lub innego źródła ciepła.
 • Rozepnij kurtkę i rozłóż ją na płasko na suszarce.
 • Po 4-5 godzinach dokładnie ją oklep i przełóż na drugą stronę. Rozetrzyj dłońmi zbity puch i strzepnij kurtkę.
 • Ponawiaj powyższe zabiegi kilkukrotnie, aż do całkowitego wyschnięcia kurtki.

Czy warto prać kurtkę puchową ręcznie?

Zarówno nowoczesne pralki, jak i suszarki bębnowe są przystosowane do prania kurtek z naturalnego i syntetycznego puchu. Jeśli zgodnie z zaleceniem producenta naszą kurtkę trzeba prać ręcznie, oczywiście nie wkładamy jej do pralki. Jeśli jednak na metce widnieje znak zezwalający na pranie i wskazujący jego temperaturę, nie ma ryzyka, że piorąc kurtkę w pralce, zniszczymy ją albo uszkodzimy. Wymóg prania ręcznego pociąga za sobą następujące kroki:
 • Namocz kurtkę w roztworze wody z płynem do prania puchu na około godzinę, a następnie delikatnie ją wygnieć – ugniataj dłońmi, ale nie trzyj.
 • Odciśnij nadmiar wody w pozycji poziomej.
 • Susz kurtkę rozłożoną na płasko na suszarce podłogowej, daleko od kaloryfera lub innego źródła ciepła.

Czy można oddać kurtkę puchową do pralni?

Można, oczywiście. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jej konserwacji, np. brakuje metki i nie wiemy, czy kurtkę wolno prać, czy należałoby czyścić ją na sucho, lepiej zlecić konserwację kurtki puchowej w specjalistycznym punkcie i nie narażać ubrania na zniszczenie. Bez względu na to, czy uprałeś swoją puchówkę w pralce automatycznej, czy ręcznie, po kontakcie z wodą i odwirowaniu/odciśnięciu na pewno straci ona czasowo swoją objętość i będzie po prostu cienka. Nawet jeśli teraz zupełnie nie przypomina tej, którą jeszcze niedawno nosiłeś, prawidłowe suszenie zagwarantuje jej powrót do „ustawień fabrycznych”. Starannie konserwowana kurtka z puchowym ociepleniem nie będzie traciła fasonu ani swoich właściwości termicznych. Jeśli nie wyobrażasz sobie sezonu zimowego bez puchówki, warto zaopatrzyć się w pralkę i suszarkę, która doskonale radzi sobie z tego typu odzieżą. Podobne tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska