Jak wyprać buty narciarskie

Przede wszystkim musisz wyczyścić zewnętrzną powłokę butów narciarskich. W zależności od sposobu użytkowania, buty narciarskie mogą się bardzo zabrudzić. Zwróć szczególną uwagę na sprzączki, spody klapek w butach itd. Jeśli znajdziesz klamry, które się kleją, wyczyść je szczoteczką do zębów. Następnie użyj wody z mydłem, by umyć wnętrze buta. Po pewnym czasie wypłucz buty słodką wodą. Nie pozwól butom wyschnąć naturalnie. Jeśli po tym procesie nadal są brudne, musisz je wyjąć i ponownie wyprać.

Unikaj wystawiania butów na działanie wysokiej temperatury

Kiedy myjesz buty narciarskie, pamiętaj, by chronić je przed słońcem i wysoką temperaturą. Wystawienie na działanie wysokiej temperatury może zniszczyć plastikowe buty. Nigdy nie umieszczaj butów narciarskich w pobliżu grzejnika lub w bezpośrednim świetle słonecznym. Ciepło powoduje topnienie plastiku i zmianę jego kształtu, a bezpośrednie światło słoneczne powoduje blaknięcie kolorów i niszczenie materiałów, z których wykonane są buty. Niezależnie od rodzaju tworzywa, z którego korzystasz, pamiętaj, by myć buty narciarskie tylko w wodzie o umiarkowanej temperaturze.

Aby uniknąć zniszczenia skorupy i podeszwy, musisz dokładnie usunąć wkładkę. Aby to zrobić, zdejmij język i wkładkę z buta, a następnie ostrożnie wyjmij wkładkę. Nigdy nie pozwól, by buty narciarskie schły na grzejniku lub w bezpośrednim świetle słonecznym. Te źródła ciepła mogą stopić plastikową skorupę i zniszczyć dopasowanie. Dobrym sposobem na wysuszenie butów bez ich uszkodzenia jest użycie suszarki lub przenośnej torby na buty.

Unikaj ekspozycji na promienie UV

Aby wyczyścić buty narciarskie, trzymaj je z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Promienie słoneczne mogą uszkodzić skórę i plastikowe wyściółki, a to może skrócić żywotność butów. Aby uniknąć wpływu słońca na buty, używaj suszarki do butów lub przenośnej suszarki powietrznej. Unikaj korzystania z suszarek w kurortach narciarskich, ponieważ mogą one uszkodzić buty narciarskie, wytwarzając zbyt dużo ciepła. Unikaj też suszenia butów na słońcu za oknem, ponieważ bezpośrednie działanie promieni UV spowoduje przedwczesne zużycie i uszkodzenie plastiku butów.

Promienie UV emitowane przez słońce mogą uszkodzić Twoje buty narciarskie. Jeśli zamierzasz czyścić swoje buty narciarskie na słońcu, unikaj umieszczania ich w pobliżu źródeł ciepła. Ciepło topi plastik i zmienia kształt, a bezpośrednie działanie promieni słonecznych może spowodować wyblaknięcie koloru. Zawsze unikaj ekspozycji na słońce podczas mycia butów narciarskich. Kilka minut bezpośredniego działania promieni słonecznych może wyrządzić butom narciarskim wiele szkód.

Unikaj przechowywania butów narciarskich w pobliżu kaloryferów

Jeśli trzymasz swoje buty narciarskie w pobliżu kaloryfera, wyrządzasz swoim stopom niedźwiedzią przysługę. Ciepło może uszkodzić buty i sprawić, że zaczną nieprzyjemnie pachnieć. Aby temu zapobiec, rozważ zainwestowanie w ogrzewany pokrowiec na buty narciarskie. Zapewni on ciepło i suchość butów, zapobiegając jednocześnie powstawaniu pleśni. Oto kilka innych rzeczy, których należy unikać. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych sposobów na przechowywanie butów narciarskich.

Dodatkowe tematy:   Prawidłowe pranie i suszenie kurtki puchowej

Nigdy nie zostawiaj butów narciarskich w garażu lub szopie. Miejsca te rzadko utrzymują stałą temperaturę przez cały rok, więc mogą być siedliskiem szkodników i innych zwierząt, które mogą zniszczyć twój sprzęt. Poza tym garaże i szopy często mają słabą wentylację, więc twoje buty mogą być narażone na atak gniazd gryzoni. Kiedy przechowujesz buty narciarskie w garażu, trzymaj je w torbie, by chronić je przed kurzem. Aby wyczyścić plastikową skorupę buta narciarskiego, użyj ciepłej wody z łagodnym detergentem. Po wyjęciu wkładki upewnij się, że buty są suche w miejscu, które nie jest zbyt nasłonecznione.

Unikaj wystawiania butów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

Choć większość materiałów, z których wykonane są buty narciarskie, jest odporna na zmiany temperatury, wystawienie ich na działanie wysokiej temperatury i bezpośredniego światła słonecznego może osłabić ich trwałość. Unikaj suszenia butów narciarskich w bezpośrednim świetle słonecznym. Zamiast tego przechowuj je w chłodnym, suchym miejscu. Po wypraniu sprawdź, czy nie są zużyte. Upewnij się, że klamry i śruby są nienaruszone i działają prawidłowo. Jeśli brakuje którejś z tych części, wymień je. Przechowuj buty narciarskie w chłodnym i suchym miejscu. Unikaj umieszczania ich w miejscach, w których mogą zagnieździć się myszy.

Jeśli to możliwe, wysusz swoje buty narciarskie przed ich schowaniem. Jeśli jednak nie jest to możliwe, możesz kupić suszarkę do butów, która suszy buty gorącym powietrzem. To urządzenie jest wygodne, bo pomaga zoptymalizować cyrkulację gorącego powietrza wewnątrz buta i skraca czas suszenia. Ma też lampy ultrafioletowe, które zabijają drobnoustroje. Jest to idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni i szybkiego suszenia. Unikaj suszenia butów narciarskich na zewnątrz na słońcu, bo promienie UV mogą powodować ich przedwczesne zużycie.

Zapobiegaj rozwojowi bakterii

Buty narciarskie mają dużo powierzchni, co oznacza, że są doskonałą pożywką dla bakterii. Bakterie te, by się rozwijać, żywią się potem i martwymi komórkami skóry. W swoim szale żerowania bakterie wytwarzają substancje chemiczne. Te substancje chemiczne mogą być nieprzyjemne, pachnieć jak siarka lub zjełczały ocet. Jak więc uniknąć rozwoju bakterii w butach narciarskich? Wykonaj poniższe proste kroki. Możesz zapobiec rozwojowi bakterii poprzez odpowiednie mycie butów.

Przed umyciem butów narciarskich zdejmij je. Użyj szczotki, by usunąć brud i glony, które mogły się na nich zebrać. Zwróć szczególną uwagę na sprawdzenie szwów, sznurowadeł i bieżnika. Dokładnie wypłucz je wewnątrz i na zewnątrz. Po każdym praniu pozostaw je do wyschnięcia lub użyj suszarki do butów. Unikaj wystawiania butów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować zniszczenie plastiku, z którego są wykonane.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska