Ze względu na delikatną naturę materiału, z którego wykonany jest garnitur, nie możesz prać go w pralce w taki sam sposób, jak innych ubrań. Musisz użyć specjalnego detergentu, który jest przeznaczony do rzeczy delikatnych i subtelnych, takich jak garnitur. Powinien być płynny, a nie sproszkowany, by nie uszkodzić delikatnej tkaniny garnituru. Odpowiedni detergent może zagwarantować doskonałe rezultaty prania garnituru w pralce.
Pielęgnacja garnituru
Pranie w pralce nie jest najbardziej efektywnym sposobem czyszczenia garnituru. W zależności od materiału, z którego jest wykonany, może zająć dwa lub trzy razy więcej czasu niż pranie ręczne. Aby mieć pewność, że Twój garnitur zachowa swoje właściwości, powieś go do wyschnięcia na powietrzu. Unikaj wieszania go pod folią, bo spowoduje to pojawienie się pleśni i moli. Jeśli zamierzasz powiesić swój kombinezon, upewnij się, że używasz drewnianego wieszaka. Pomoże on przedłużyć żywotność skafandra.
Poza utrzymywaniem skafandra w czystości, powinieneś również czyścić go na sucho, jeśli brzydko pachnie. Ponieważ materiał kombinezonu jest wykonany z różnych tkanin, proces prania jest bardzo delikatny. Materiał może się zniszczyć, jeśli nie będziesz postępował zgodnie z instrukcjami. Używanie szczotki z naturalnego włosia pomoże ci usunąć brud i zanieczyszczenia, zanim zdążą się osadzić. Unikaj też używania detergentów zawierających wybielacze i inne substancje chemiczne.
Dbanie o marynarkę do garnituru
Ważne jest, by odpowiednio dbać o marynarki, nawet jeśli można je prać w pralce. Męskie marynarki mogą być delikatne i zawierać wiele delikatnych detali, takich jak poduszki na ramionach i wewnętrzne kieszenie. Mogą też być bardzo drogie, zwłaszcza jeśli zainwestowałeś w marynarkę wysokiej jakości. Najlepszym sposobem na pielęgnację marynarki jest zastosowanie się do poniższych wskazówek. Używanie miękkiej szczotki do czyszczenia marynarki po każdym noszeniu pomoże usunąć luźne zabrudzenia i cząsteczki jedzenia.
Zanim włożysz marynarkę do pralki, rozwieś ją do wyschnięcia. Jeśli pierzesz ją w pralce, powieś ją na płasko do wyschnięcia. Możesz też delikatnie wyczyścić wnętrze marynarki szczotką z wełny. Unikaj przechowywania kurtki pod folią, ponieważ może to powodować pleśń i mole. Po wysuszeniu garnituru możesz go powiesić do wyschnięcia na powietrzu.
Pielęgnacja garnituru w pralce
Istnieje kilka sposobów dbania o garnitur. Jedną z opcji jest pranie chemiczne, ale skrócisz w ten sposób żywotność swojego garnituru. Lepiej korzystać z tej opcji tylko w nagłych wypadkach lub w miejscach, które są poplamione albo wymagają gruntownego czyszczenia. Aby przedłużyć żywotność swojego kombinezonu, przestrzegaj poniższych wskazówek dotyczących jego pielęgnacji:
Ważne jest regularne szczotkowanie. Rozluźnia ono brud i zmusza mężczyzn do sprawdzenia swoich garniturów po ich założeniu. Wielu mężczyzn popełnia błędy, gdy chodzi o czyszczenie plam. Unikaj samodzielnego usuwania plam produktami kupionymi w sklepie, chyba że jesteś w tym bardzo wprawiony. Nie próbuj też naprawiać plam, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy lub sprzętu. Pamiętaj, że pralnia chemiczna nie jest cudotwórcą, a krawcy nie są w stanie naprawić uszkodzonej tkaniny, dlatego ważne jest, by regularnie prać swój garnitur.
Parzenie garnituru
Zanim zaczniesz parować garnitur, sprawdź na metce, czy można go parować. Niektóre tkaniny muszą być parzone z zachowaniem szczególnej ostrożności, więc upewnij się, że wiesz, co robić. Aby rozpocząć, paruj marynarkę od ramion w dół. Trzymając parownicę blisko materiału, nie używaj zbyt wysokiej temperatury, bo para może poparzyć skórę. Parowanie powinno rozluźnić zmarszczki, ale nadmiar pary zniszczy kształt marynarki.
Podczas procesu suszenia możesz parować marynarkę, żeby zredukować zmarszczki. Parując marynarkę, wygładzisz zmarszczki, które nagromadziły się od czasu prania. Uważaj jednak, by nie naciągać jej zbyt mocno, bo może stracić swój kształt. Parowanie marynarki zacznij od zewnątrz, kierując się do środka i na rękawy.
Prasowanie garnituru
Zawsze przed prasowaniem powinieneś sprawdzić metkę swojego garnituru. Powinna ona informować, jakich ustawień należy użyć i czy zamiast tego należy wyprasować go na sucho. Różne rodzaje tkanin wymagają różnych poziomów ciepła, więc jeśli Twój garnitur jest wykonany z poliestru, upewnij się, że na metce znajdziesz odpowiednie instrukcje. Użycie tradycyjnego żelazka spowoduje ładne zagniecenie, ale prawdopodobnie sprawi, że marynarka będzie niewygodna i nie będzie dobrze dopasowana.
Para i żelazko są skuteczne w usuwaniu zagnieceń, ale używają różnych temperatur. Standardowe domowe żelazko ma temperaturę 3920 stopni Fahrenheita, co może uszkodzić włókna twojego garnituru. Para jest bezpieczna dla prawie wszystkich tkanin i wysuszy je szybciej niż prasowanie. Pozostawi też tkaninę dużo bardziej miękką i nie zniszczy jej tak, jak tradycyjne żelazko. Po praniu postaraj się usunąć nadmiar wody, który mógł pozostać na kombinezonie po praniu.
Podobne tematy: