Jak wyprać sweter

Aby właściwie dbać o swój sweter, musisz wiedzieć, jak go prać. Najlepszym sposobem na doprowadzenie go do czystości jest użycie delikatnego detergentu, takiego jak Woolite. Na początek odwróć sweter na lewą stronę i przez kilka minut płucz go w wodzie. Następnie pozwól mu się moczyć przez około dziesięć minut. Wymieć go jeszcze kilka razy, zanim wylejesz zużytą wodę i zaczniesz od nowa, używając czystej wody. Powtarzaj ten proces, aż sweter będzie czysty i wolny od mydła.

Pranie ręczne

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas prania ręcznego swetra. Zawsze pamiętaj, by używać zimnej wody. Nigdy nie pierz wełnianych swetrów w gorącej wodzie, bo może to spowodować ich skurczenie się i sfilcowanie. Ponadto najlepszym miejscem do prania swetra jest zlew w łazience lub wanna, ponieważ często są one czystsze niż zlewy kuchenne. Kiedy sweter jest już czysty, połóż go na płasko do wyschnięcia. Pranie ręczne sprawi, że twój ulubiony sweter będzie wyglądał świetnie przez wiele lat.

Aby rozpocząć pranie swetra, najpierw namocz go w zimnej wodzie przez co najmniej 10 minut. Nie wykręcaj go, bo mokry materiał jest delikatny. Następnie powieś go do wyschnięcia na sznurze lub wieszaku. Zanim zaczniesz suszyć sweter, upewnij się, że woda jest całkowicie sucha. Możesz też wyprać go w pralce, ale uważaj, żeby nie przesadzić!

Czyszczenie na sucho

Niezależnie od materiału, pranie swetra jest konieczne, by zachować jego pierwotny wygląd. Istnieją jednak pewne zasady, których należy przestrzegać podczas czyszczenia swetra na sucho. Swetry wełniane i bawełniane są delikatne i powinny być prane oddzielnie. Jeśli zastosujesz niewłaściwy sposób prania swetra, możesz spowodować nieodwracalne uszkodzenie jego delikatnej tkaniny. Jak więc czyścić sweter na sucho? Wykonaj poniższe kroki, by Twój sweter wyglądał jak najlepiej.

Na początek upierz sweter w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła. Upewnij się, że nie wyciskasz go ani nie używasz zbyt dużo detergentu, bo może się rozciągnąć. Następnie delikatnie odciśnij sweter, by usunąć nadmiar wody i przewietrzyć go. Jeśli jest wykonany z akrylu, wypierz go zgodnie z metką. Jeśli na metce jest napisane, że można suszyć w suszarce bębnowej, użyj zimnej wody. Kiedy sweter będzie już suchy, rozłóż go na płasko do wyschnięcia.

Dodatkowe tematy:   Jak samemu wyprać kożuch naturalny

Zapobieganie plamom przed praniem

Kiedy planujesz wyprać swój ulubiony sweter, zapobiegaj plamom, smarując materiał odplamiaczem. Możesz go kupić w sklepie Target i nanieść bezpośrednio na plamę, pozostawiając na 15 minut, a następnie zaprać. Użyj najgorętszej wody zalecanej przez etykietę i dodaj pół filiżanki Clorox Regular-Bleach2 with CLOROMAX. Gdy plama zniknie, wypierz ubranie normalnie.

Jeśli plama jest zbyt uporczywa, by usunąć ją wodą, możesz potraktować ją nadtlenkiem wodoru. Pozostaw ją na 10-15 minut, a następnie wypłucz czystą wodą. Jeśli jednak okaże się, że plama nadal nie wychodzi, możesz spróbować zastosować 3-procentowy nadtlenek wodoru. Nałóż ją na plamę, pozostaw na godzinę, a następnie wypłucz zimną wodą.

Suszenie na powietrzu

Najlepszym sposobem na pielęgnację swetra jest pranie go w domu z użyciem środków piorących przyjaznych dla wełny. Jeśli musisz wyczyścić go na sucho, użyj miękkiej szmatki, by wytrzeć plamy i zabrudzenia. Unikaj prania chemicznego, bo skróci to jego żywotność. Możesz użyć kamieni do swetrów, by usunąć z nich przebarwienia. Zanurz kamienie w chłodnej wodzie z detergentem do wełny na 10 minut.

Kolejną zaletą suszenia ubrań na powietrzu jest to, że nie zużywa się do tego prądu. Może to zwiększyć twoje roczne rachunki o około 100 dolarów, zwłaszcza jeśli pierzesz co najmniej cztery razy w tygodniu. Taka oszczędność energii jest też dobra dla środowiska. Kolejną zaletą suszenia swetra na powietrzu jest to, że promienie UV słońca działają na tkaniny wybielająco, co działa jak naturalny wybielacz dla jasnych ubrań.

Zapobieganie pillingom

Istnieje wiele różnych sposobów zapobiegania mechaceniu się swetra. Dobrym sposobem na uratowanie swetra jest użycie kamienia do swetrów lub golarki, by usunąć zbrązowienia. Pomocny jest też Downy Fabric Conditioner. Przed praniem swetra przeczytaj etykietę, by sprawdzić, czy jest on podatny na pilling. Downy oferuje też wskazówki, jak zapobiegać powstawaniu plam i jak suszyć sweter w pralce.

Unikaj noszenia swetra zaraz po praniu. Niektóre swetry mogą powodować mechacenie się, jeśli nosisz je z długą bielizną lub skarpetkami. Aby zapobiec mechaceniu, unikaj pocierania swetra lub innych ubrań o cokolwiek, co się o nie ociera. Unikaj toreb kurierskich i zapięć na rzepy, które ocierają się o ubranie, bo takie tarcie sprzyja mechaceniu się materiału. Ciasno tkany nylon to kolejny przykład tkaniny odpornej na mechacenie.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska