Jak wyprać sweter z kaszmiru

Jak wyprać sweter z kaszmiru

Aby Twój kaszmirowy sweter zachował swój najlepszy wygląd, powinnaś przestrzegać następujących podstawowych zasad: Nie rozwieszaj go, pierz w pralce czy ręcznie? I jak postępować z plamami? Podążaj za tymi krokami, by Twój kaszmirowy sweter wyglądał dobrze i pachniał świeżo. Ten artykuł pokaże ci, jak prać kaszmirowe swetry, by przez lata wyglądały jak nowe. Podążaj za tymi wskazówkami, by Twoje kaszmirowe swetry wyglądały jak najlepiej!

Indeks

Unikaj wieszania kaszmirowego swetra

Oprócz tego, że kaszmir jest niezwykle miękki i lekki, jest też zaskakująco trwały. Pomimo reputacji tkaniny trudnej w pielęgnacji, kaszmir jest w rzeczywistości dość łatwy do czyszczenia i przechowywania. Oto, jak utrzymać go w nieskazitelnym stanie:

Wskazówki pielęgnacyjne: Kaszmirowych swetrów nie należy wieszać do wyschnięcia. Zamiast tego należy je umieścić w suszarce. Dobre ustawienie suszarki to co najmniej dziesięć stopni Celsjusza. Unikaj suszenia kaszmirowego swetra przy otwartych drzwiach. Podobnie, unikaj wieszania kaszmirowego swetra podczas prania. Może to spowodować, że straci on swój kształt, dlatego susz go w suszarce liniowej.

Wskazówki pielęgnacyjne: Przed powieszeniem kaszmirowego swetra ważne jest, by go dokładnie wyprać i wysuszyć. Wieszanie kaszmirowej odzieży spowoduje, że straci ona swój pierwotny kształt. Aby temu zapobiec, złóż swoje kaszmirowe ubranie na płasko i umieść je w przewiewnej torbie do przechowywania. Przechowuj kaszmir w chłodnym, suchym miejscu. Pamiętaj, by dobrze uszczelnić torbę, by zapobiec rozwojowi moli. Po wysuszeniu daj kaszmirowi dwa lub trzy dni odpoczynku. Unikaj prania kaszmiru w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza.

Aby uniknąć opadających ramion, unikaj wieszania kaszmirowego swetra podczas prania. Suszenie go na płasko na ręczniku może przedłużyć żywotność swetra. Jeśli kaszmir jest grubszy, jego suszenie zajmie więcej czasu. Najlepiej jest powiesić go na wieszaku. Powieszenie go na sznurze do wieszania ubrań może go rozciągnąć i sprawić, że straci swój kształt. Jeśli musisz, spróbuj zamiast niego kaszmiru technicznego. Jest on łatwiejszy w pielęgnacji niż kaszmir.

Pranie ręczne lub w pralce

Jeśli chodzi o czyszczenie kaszmirowego swetra, wybór należy do Ciebie. Choć możesz użyć pralki, często preferowane jest pranie ręczne. Jest ono łagodniejsze dla mokrych włókien wełny i nie powoduje tylu szkód, co pranie w pralce, które może zniszczyć delikatne tkaniny. Aby utrzymać kaszmirowy sweter w dobrym stanie po praniu, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. Używaj odpowiedniego detergentu do kaszmirowego swetra i pierz go w zimnym cyklu.

Dodatkowe tematy:   Jak wyprać buty narciarskie

Pierwszym krokiem w praniu kaszmiru jest namoczenie go przez 20 minut. Nie wykręcaj go, bo może się rozciągnąć lub stracić kształt. Po zakończeniu procesu namaczania połóż kaszmir płasko na ręczniku, by wyschnął. Nigdy nie pozwól kaszmirowi wyschnąć na kaloryferze lub innym źródle ciepła. Nie używaj też gorącej wody, bo może ona rozciągnąć tkaninę.

To, czy kaszmirowy sweter należy prać ręcznie czy w pralce, zależy od stanu tkaniny. Pranie ręczne jest zalecane przez ekspertów, a najlepiej jest używać delikatnych ustawień i unikać ostrych detergentów. Unikaj też wyżymania swetra, bo może to rozciągnąć jego włókna. Zamiast tego połóż sweter płasko na ręczniku, by go wysuszyć. Upewnij się, że usunąłeś nadmiar wody przed włożeniem swetra do pralki, bo osłabi ona i rozciągnie włókna.

Postępuj z plamami

Na szczęście usuwanie plam podczas prania kaszmirowego swetra nie jest trudne. Odrobina wiedzy może okazać się bardzo przydatna. Niektóre plamy po prostu znikną, gdy użyjesz chłodnej szmatki, ale inne mogą wymagać więcej uwagi. Oto kilka wskazówek, jak szybko i łatwo pozbyć się plam. Poniżej przedstawiamy kilka typowych plam i najlepsze sposoby, by się ich pozbyć.

Po pierwsze, namocz kaszmirowe ubranie w chłodnej wodzie. Zamiast naturalnego mydła użyj detergentu o neutralnym pH, ponieważ naturalne mydła i detergenty mogą utrwalać plamy. Powtórz proces prania ręcznego. Pamiętaj, by delikatnie wycisnąć wodę z ubrania. Gdy wyschnie, połóż je płasko na ręczniku do wyschnięcia. Pamiętaj, by powiesić je do wyschnięcia, bo przypięcie ich na płasko może rozciągnąć materiał.

Po drugie, podczas prania kaszmirowej dzianiny należy uważać na plamy. Zawsze pierz kaszmir w zimnej wodzie, bo w gorącej łatwo się brudzi. Jeśli plamy są trudne do usunięcia, możesz użyć odplamiacza. Może to być tak proste, jak użycie szamponu do włosów lub Woolite. Przed praniem kaszmiru upewnij się, że dobrze wymieszałeś wodę z mydłem, tak by detergent mógł wniknąć w plamę.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska