Jak wyprać chusteczkę do okularów

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o czyszczeniu okularów, jest to, że ślina nie wyczyści Twoich okularów. Wręcz przeciwnie, może pogorszyć ich wygląd. Ślina zawiera też zarazki, które mogą uszkodzić soczewki. Dlatego do czyszczenia okularów używaj tylko chusteczek higienicznych dobrej jakości. Oto kilka metod, których możesz użyć. Jeśli nie jesteś pewien, jakich użyć, czytaj dalej, by poznać kilka przydatnych wskazówek. Poniżej przedstawiamy kilka metod, które warto stosować podczas czyszczenia okularów.

Unikaj używania szmatek

Wiele osób unika mycia okularów szmatkami lub ręcznikami papierowymi, które mogą uszkodzić soczewki i oprawki. Inną niehigieniczną praktyką jest oblizywanie okularów po ich umyciu. Nawet ślina może porysować okulary, pozostawiając zarazki i niszcząc połysk twojej nowej pary. Jeśli musisz czyścić okulary szmatkami, przeczytaj dalej kilka wskazówek.

Unikaj octu

Choć kuszące jest wycieranie okularów ręcznikami do naczyń i chusteczkami higienicznymi, mogą one porysować soczewki okularów. A jeśli do wycierania okularów używasz ręczników papierowych, materiał może porysować soczewki, przez co stracą one swoją przejrzystość. Ponadto substancje chemiczne zawarte w tych materiałach mogą uszkodzić powłokę ochronną na soczewkach. No i oczywiście ocet może zniszczyć powłoki ochronne soczewek! Dlatego unikaj używania octu do mycia chusteczek do okularów, by utrzymać oprawę i soczewki w czystości i przejrzystości.

Unikaj używania soku z cytryny

Jeśli chodzi o czyszczenie okularów, nie musisz się martwić o kwaśne właściwości cytryny. W rzeczywistości cytryny zawierają niewielkie ilości wielu niezbędnych minerałów, w tym wapnia, żelaza, fosforu, magnezu, manganu i cynku. Ponadto w cytrynach znajduje się też wiele witamin, w tym niacyna, luteina i zeaksantyna. Jest jednak kilka ważnych rzeczy, których należy unikać, używając soku z cytryny na chusteczkach do okularów.

Unikaj używania ręczników papierowych

Czyszcząc okulary, nie używaj chusteczek higienicznych, serwetek ani ręczników papierowych. Te przedmioty mogą porysować soczewki i pozostawić osad. Ponadto przedmioty te mogą również porysować soczewki przez energiczne pocieranie. Podczas czyszczenia okularów nie powinieneś również używać płynu do płukania tkanin ani płynów do suszenia. Substancje te mogą pozostawić osad na soczewce, co pogorszy zarysowanie. Jeśli naprawdę musisz użyć tych materiałów, odwiedź sklep z okularami i oddaj je do profesjonalnego czyszczenia.

Dodatkowe tematy:   Prawidłowe pranie i suszenie kurtki puchowej

Unikaj używania tek

Podczas czyszczenia okularów warto używać niestrzępiącej się ściereczki, zamiast chusteczek czy papierowych ręczników. Materiały te mogą porysować soczewki, a także mają tendencję do osadzania się na nich oleju i brudu. Jeśli zdecydujesz się na użycie chusteczek, pamiętaj, żeby używać ściereczek niestrzępiących się. Możesz ją kupić w większości salonów optycznych. Jeśli nie chcesz używać niestrzępiącej się ściereczki, możesz też kupić jednorazowe chusteczki do czyszczenia soczewek, które są przeznaczone do soczewek okularowych.

Unikaj używania mydła do naczyń

Do mycia szkieł okularowych nie używaj mydła do naczyń. Zawiera on bowiem lanolinę lub olejki, które mogą rozmazać soczewki. Jeśli używasz mydła do mycia naczyń do czyszczenia okularów, pamiętaj, żeby wytrzeć soczewkę osobną ściereczką. Nigdy nie używaj detergentów do automatycznego mycia naczyń, które mogą zniszczyć powłokę soczewek. Zamiast tego używaj niestrzępiących się, bezalkoholowych chusteczek dla niemowląt.

Unikaj używania płynu do mycia naczyń

Dobrze jest utrzymywać swoje okulary w czystości tak często, jak to tylko możliwe. Powinieneś jednak unikać używania płynu do mycia naczyń do czyszczenia swoich okularów. Jest to nie tylko niehigieniczne, ale także może uszkodzić soczewki. Unikaj też używania chusteczek nasączonych płynem do mycia naczyń, które mogą zawierać zarazki. Zamiast tego używaj ściereczek z mikrofibry. Możesz je znaleźć w większości sklepów optycznych.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska